logoRuská modrá

Elegantná, rezervovaná a distingvovaná

Pam Brown

„Jedna mačka zmení návrat do domu na návrat domov.“
Ruská modrá - zdroj Pixabay

Pôvod plemena

Ruská modrá - zdroj PixabayRuská modrá je označenie pre plemeno mačky, u ktorého sa predpokladá, že mohlo pochádzať z prístavu Archangeľsk v Rusku. Tiež sa preto niekedy nazýva ako Archangeľská modrá. Predpokladá sa, že námorníci previezli toto plemeno z Archangeľských ostrovov do Veľkej Británie a Severnej Európy v šesťdesiatych rokoch. Prvý zaznamenaný výskyt mimo Ruska bol v roku 1875 v The Crystal Palace v Anglicku. Ruská modrá súťažila v rámci triedy ostatných modrých mačiek až do roku 1912, kedy jej bolo vyčlenená jej vlastná trieda. Plemeno bolo rozšírené až po druhej svetovej vojne najmä v Anglicku a Škandinávii. Obmedzený výskyt plemena Ruskej modrej v povojnovom období viedol ku kríženiu s plemenami siamských mačiek. Siamské črty, ktátka srsť bridlicovo šedej farby, ktorá sa vyskytuje u týchto krížených plemien, sa natoľko rozšírili, že to môže často pomýliť chovateľov a hodnotiteľov. Ruská modrá má plyšovú, trblietavú bledo modrošedú srsť a smaragdovo zelené oči. Ochranná srsť je výrazne strieborná, čo dáva mačke strieborný nádych alebo lesklý vzhľad.

Ruská modrá - zdroj PixabayTvrdí sa, že kocúr ruského cára Mikuláša I. Vaska bol prvým reprezentantom tohto plemena, o ktorom sa zmieňujú aj historické záznamy. V Rusku sa všeobecne tvrdilo, že tieto mačky prinášajú šťastie. Podľa obrazov vystavených v slávnej petrohradskej Ermitáži, možno tiež usudzovať, že v Rusku boli obľúbené aj pre ich nádhernú srsť. Ďalšie pramene uvádzajú, že tieto mačky chovala ako svoje výsadné plemeno Katarína Veľká, ktorá kráľovnej Alžbete I. venovala niekoľko párov. Revolúcia v Rusku a obe svetové vojny takmer prispeli k ich vyhynutiu, nažive ostalo len niekoľko pre plemeno typických jedincov. Na prelome štyridsiatych a päťdesiatych rokov minulého storočia začali preto chovatelia, predovšetkým škandinávski, pracovať na obnove plemena ruských modrých. K šľachteniu použili pôvodné zvieratá a tiež siamské a britské mačky nesúce gén pre modrú farbu. To spôsobilo markantné ovplyvnenie vzhľadu ruských modrých mačiek, získali výrazne štíhlejšiu stavbu tela. Neskôr, v šesťdesiatych rokoch, navrátili chovatelia plemenu opäť jeho pôvodný typ. Dodnes sa však stretajú s ďalším siamským vplyvom – s genetickou vlohou pre odznaky. Samozrejme, štandard FIFé pripúšťa len jedinú varietu ruskej modrej mačky a to výlučne modrú. Preto seriózni chovatelia robia všetkým zvieratám, ešte pred ich zaradením do chovu, test na výskyt tohto génu. Mačky s pozitívnym výsledkom do chovu nepúšťajú. Žiaľ, nájdu sa aj takí, ktorí tento test nerobia a tak nekontrolovane šíria nevhodný genotyp a poškodzujú štandard plemena týchto elegantných krásavíc.

Povaha plemena

Povaha ruskej modrej mačky sa svojou osobitosťou nevyrovná žiadnemu inému plemenu. Napriek faktu, že Rusky sú mimoriadne hravé a zostávajú takými až do vysokého veku, sú zároveň veľmi pokojné a nedeštruktívne. Sú to vyrovnané a sebaisté mačky, ktoré ocenia pokojné prostredie a harmonickú domácnosť. Často sa zvyknú fixovať na niektorého člena svojej rodiny a vernosťou voči majiteľovi prekonajú aj psov. Naopak k neznámym ľuďom sa správajú veľmi rezervovane a pôsobia placho. Aj keď nemajú rady pohladenie od cudzích ľudí, len zriedkakedy ,,votrelca“ umravnia pomocou pazúrikov. Veľmi dobre vychádzajú s inými plemenami mačiek a tiež so psíkmi.

Hlas ruskej modrej mačky je príjemný a nežný, hoci neľúbosť vie dať najavo veľmi hlasito. Vďaka svojej inteligencii a hravosti ruské modré rady aportujú. Sú mimoriadne učenlivé, bez problémov zvládajú chôdzu v postroji na vôdzke a dokážu svoje okolie prekvapovať stále niečím novým.